Midsommar i butiken
Glad midsommar önskar vi er alla!
Astrid och aporna erbjuder vegansk inlagd aubergine som lätt förgyller midsommarbordet. Det finns fyra smaksättningar att välja mellan, curry med äpple, tomat med dill, senap och den smaskiga glasmästar”sillen” (lök, ättika).
I år har vi även tillverkat fina ädelostminipajer (vegan) som ni kan imponera era vänner med. Så gott!
Vi har de mesta som behövs till att göra buffén komplett och som passar till högtiden, göttbullar – bara att steka upp, korv i massor av olika smaker, tofu till att marinera eller lägga in, ekologisk nypotatis ”Sofia”, vegetabilisk yoghurt i olika märken som är gott att klicka på tallriken, vegetabilisk grädde, rödbetor, jordgubbar, aubergine m m.

Dryck finns naturligtvis också, vad sägs om den goda Amé, eller Fentimans superba utbud av drycker fulla med smak, inte att glömma har vi ju Bionade på hyllorna med.
Välkomna in till butiken och hoppas ni får en trevlig helg!
Öppettider i Midsommar
Torsdag 23/6 kl 9-19
Fredag 24/6 kl 10-17 Midsommarafton
Lördag 25/6 kl 11-16 Midsommardagen
Söndag 26/6 kl 11-16

